glab logo

 

2021

divadelní výzva pro studenty

 

Máš v hlavě nápad na divadelní inscenaci, ale nemáš kde ji zrealizovat? Máš kolem sebe tým kreativních lidí, kteří by do toho s tebou šli, ale nemáte prostředky? Možná máme pro tebe dobrou zprávu!

Co je g.lab?
g.lab je kreativní platforma pro studentské týmy, které by chtěly zrealizovat svou vlastní inscenaci. Každý rok vybere porota na základě otevřené soutěže ten nejlepší inscenační záměr. Vítězný tým získá zázemí a prostředky pro nazkoušení inscenace a dále prostor pro uvádění této inscenace ve Studiu G po dobu jednoho roku.

Co je cílem g.labu?
Platforma g.lab otevírá divadelní prostor studentům s cílem pomoci zviditelnit jejich tvorbu, jejich nápady.

g.lab zároveň pomáhá studentům profesně růst, a to prostřednictvím jedinečné zkušenosti, kterou si vítězný tým ve Studiu G projde – od sestavení inscenačního záměru (včetně jeho obhajoby před porotou) přes celý inscenační proces v podmínkách divadelního provozu včetně návazných produkčních a marketingových činností.

Pro koho je g.lab určen?
Členy inscenačního týmu (režisér, dramaturg, scénograf ad.) včetně herců mohou být pouze studenti středních a vysokých škol. Výjimku tvoří situace, kdy je zapojení profesionálního divadelníka nevyhnutelné (např. je vyžadován herec vyššího věku apod.). V takovém případě je nutné zapojení profesionála (či obecně nestudenta) vysvětlit v záměru.

Týmy si však mohou přizvat ke spolupráci konzultanty z řad profesionálních divadelníků, pedagogů apod. Tyto osoby by však měly zůstat jen v poradní roli a neměly by mít přímý vliv na výslednou podobu inscenace.

Co Studio G nabízí vítěznému týmu?
Vítězný tým získá prostor divadelního sálu Studia G, ve kterém může v termínu 1. 8. - 31. 8. 2021 nazkoušet svou inscenaci.

Tým dále získává prostor na programu v sezóně 2021/2022 v minimálním počtu 10 repríz (tým musí přislíbit, že zrealizuje minimálně jednu premiéru a dvě reprízy).

Studio G dále poskytne asistenci a konzultaci při vedení projektu, produkční podporu (bude-li třeba) a následnou propagaci výsledné inscenace (webové stránky, sociální sítě, plakáty, programy).

Studio G nabídne rozpočet 10 000 Kč na realizaci inscenace (v rámci uznatelných nákladů, viz závazná pravidla soutěže).

Jak a dokdy se přihlásit?
Týmy se přihlašují do otevřené výzvy prostřednictvím přihlášky, která obsahuje anotaci díla (o čem je hra/předloha), dramaturgický záměr (proč zrovna tuto hru? Jakým způsobem ji chcete uchopit?), inscenační tým a jeho představení, herecký tým, konzultanty (z řad případných nestudentů), specifické požadavky na scénografii či techniku.

Formulář k vyplnění na tomto odkazu: https://forms.gle/1Yrh7Dm193ehh6RG8

Deadline pro zaslání záměru nastane 14. 5. 2021 ve 23:59.

Jak a kdo bude hodnotit? Kdy budou známy výsledky?
Porotu tvoří umělecký tým Studia G: Vladislav Georgiev, Miroslava Georgievová, Pavel Gejguš, Marek David a Antonín Dvořák. Pětice Géčkařů si může na pomoc přivolat i poradní hlasy z řad ostravských divadelníků a pedagogů.

Porota může po pročtení všech záměrů rozhodnout o osobní prezentaci záměru a dovysvětlení některých detailů. V takovém případě bude tým osloven s žádostí o osobní či online schůzku se členy poroty.

Hodnotí se několik kategorií: ucelenost záměru (má tým konkrétní představu, co, proč a jak chce dělat?), kreativita (předkládá inscenační záměr neotřelá řešení, ať už v oblasti samotného námětu či způsobu provedení inscenace?) a proveditelnost (odpovídá záměr reálným časovým i technickým možnostem?).


Vítěze výzvy ohlásíme nejpozději 15. 6. 2021.

pravidla souteze   prihlaska g lab 

Máte další dotazy?
Pročtěte si ještě podrobná pravidla, případně se na nás obraťte na emailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.