NOC DIVADEL S FERDINANDEM VAŇKEM

DIVADLO
arest
Datum: 16. listopad 2019 21:00

Místo konání: STUDIO G

Ferdinand Vaněk - plakátBezruči, Národní divadlo moravskoslezské a Studio G připravili v rámci Noci divadel jedinečnou možnost zhlédnout cyklus „vaňkovských“ jednoaktovek. Postavu nadmíru zdvořilého disidenta Ferdinanda Vaňka jako své stylizované alter ego poprvé použil Václav Havel v Audienci a od té doby se počet divadelních her pracujících s tímto hrdinou rozrostl. Kromě Audience do tohoto ranku dále patří mimo jiné Příjem Jiřího Dienstbiera a Arest Pavla Landovského – právě tyto tři jednoaktovky Vám na letošní Noci divadel představíme během jednoho večera ve třech různých ostravských divadlech. Nenechte si ujít společné ostravské putování s Ferdinandem Vaňkem!

17.00 Divadlo Petra Bezruče
Audience
Václav Havel
Kancelář v nejmenovaném pivovaru, Bohdalka, Gott a holky z flaškovny. Do jednoaktovky Audience zahrnul Václav Havel své vlastní zkušenosti z doby, kdy pracoval jako dělník v trutnovském pivovaru. Geniální hra z dob, kdy dramatik ještě nebyl prezidentem pro dva geniální herce: Norberta Lichého a Jiřího Müllera.

19.00 NDM Divadlo „12“
Příjem
Jiří Dienstbier
Po několika letech se opět setkává spisovatel Vaněk s dobře známým Sládkem, tentokrát však již ne v pivovaru, ale v komunistickém vězení. Na Havlovu Audienci (1975) navazuje dnes poněkud zapomenutá hra Jiřího Dienstbiera Příjem (1983) nejen stejnou ústřední dvojicí, ale rovněž řadou dalších intertextových odkazů. Zároveň v Příjmu sledujeme jisté posuny; původní kontrast dělníka a intelektuála ustupuje, důraz je položen na zobrazení vězeňského prostředí jako modelu totalitní společnosti. Jak v něm obstát? A lze jej zvrátit?

21.00 Studio G
Arest
Pavel Landovský
Třetím příspěvkem z vaňkovské ságy disidentských dramatiků bude Arest – Landovského jednoaktovka na téma člověk a moc. Mukl Vaněk je přemístěn na novou celu, jeho seznamování se se spoluvězni však vyústí v konflikt – jeden z nich požádá o přeložení na jinou celu, aby nebyl podezírán ze spolků s politicky nespolehlivým Vaňkem.

Režie: Miroslava Georgievová
Dramaturgie: Antonín Dvořák
Hrají: Jakub Burýšek, Robin Ferro, Jakub Georgiev, Vladislav Georgiev, Marian Mazur, Dušan Urban

 

VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ

AREST - zkouška AREST - zkouška AREST - zkouška

 

Powered by iCagenda